İtiraf etmeliyim ki her çekimimiz şahane geçmiyor. ‘Bütüüün çekimlerimizde çok eğleniyoruz, herkesi  çok seviyoruz, hep güzel hep şahane oh mis‘ diyen bir fotoğrafçı iyi bir pazarlamacı ve iyi bir yalancıdır. 🙂

beniboylecekblog2

Düğün fotoğrafçılığı; teknik yeterliliğin yanında çiftlerle iyi iletişime, pozitif-pratik olmaya ve işinden keyif almaya dayanır. Bizler de bu temellerin farkında olduğumuzdan işimiz gereği eğlendiğimiz, mutlu olduğumuz çekimleri size aktarıyoruz. Fakat bu mutluluğun fotoğraflara yansıması yalnızca fotoğrafçının profesyonellği ile mümkün olmuyor, çiftlere de büyük pay düşüyor. İşte bu nedenle başta da itiraf ettiğim gibi, insanla ilişkili olan her işte olması kaçınılmaz memnuniyetsizliklerimiz oluyor.

beniboylecekblog3

– Mesela, “Aşk” olmayan çekimler her zaman en zorudur. Karakter olarak çekingen insanlar olabilirsiniz bu çok normal. İlla ki sarılıp öpüşmeye gerek yok birbirinize bakışınız, tavrınız bile aşkı bize geçirebilir. Bu sevgiyi bize göstermek için biraz çabalamanız yeter. Aksi takdirde biz en doğru teknikte fotoğraflar çekmiş olsak bile, siz fotoğraflarda zaten kendinizi beğenemezsiniz. Bu noktada çekimde yanınızda gelen abi-abla-arkadaş-akraba faktörü çok etkili olabiliyor tabi. (‘Çekime hangi  arkadaşlarla gelinmemeli’ konusuna başka bir yazımızda uzun uzun yer vereceğim. 🙂 )

– Çekimi yerine getirilmesi gereken bir zorunluluk olarak görmeniz. Bunun yerine arkadaşlarınızla fotoğrafçınızla hoş vakit geçirebileceğiniz mini bir gezi olarak değerlendirmek çok daha basit. Biliyorum çok stresli bir gün-dönem fotoğraf çekimi bu stresten sıyrılmanız için şahane bir fırsat, gerginliğinizi bir kenara atıp gerçekten eğlenmeye çalışın gerisi gelecektir. Eğlenceyi fotoğrafçınızla paylaşın ve bu güzel günün tadını çıkarın.

beniboylecekblog4

– Bir diğer zorlukta beğendiğiniz fotoğraflardaki gibi çıkma isteği. Siz o gelin ve damat değilsiniz. Karakteriniz, yüz ve vücut tipiniz, mimikleriniz, yaşadıklarınız, duygularınız,fotoğrafçınız, onun gözü, tarzı, mekan, ışık tamamen farklı… Hal böyleyken başka fotoğrafçılara ait fotoğraflarla gittiğiniz düğün fotoğrafçınıza ‘beni böyle çek’ dememelisiniz. Bu hem sıraladığım nedenlerden ötürü mümkün olmaz hem de daha önemlisi fotoğraf ve iki fotoğrafçı açısından ‘etik’ olmaz. Beğendiğiniz fotoğraf tarzını anlatması açısından fotoğrafçınızla bu tip bir paylaşımda bulunabilirsiniz tabi bu çok ayrı bir durum. Fakat bire bir aynı pozları istemek fotoğrafçı için kabul edilemez bir durumdur ve “o zaman gidip o fotoğrafçıyla çalışın” deme hakkını doğurur. 🙂 Çekim esnasında ne kadar “kendiniz” olursanız o kadar güzel ve doğal fotoğraflarınız olur.

beniboylecekblog5

Kısacası; bu tip zorlukların yaşandığı çekimlerde profesyonel bir fotoğrafçı teknik açıdan mükemmel fotoğraflar elde eder evet ama hiç birinin ruhu, duygusu olmaz ve çekim ne fotoğrafçıyı ne de çifti tatmin eder.

Bu noktada fotoğrafçınızla olan iletişiminiz ve paylaşımınız çok önemli oluyor unutmayın! 😉

Sevgiler…