Kocaeli’de düğün fotoğrafları-hikayesi için bize gelen çiftlerimizle bir çok farklı kuaförde çalıştık. Kuaför çekimlerini hep sevmişimdir. Detayları işin kreması olarak gören bizlere göre, bolca ayrıntı ve renkli kare yakalayabileceğiniz, gelininizle en sıcak ve bire bir iletişimi kurabileceğiniz en keyifli çekimlerdendir.

Bu noktada bahsettiğimiz gibi çekimi keyifli hale getiren en önemli etkenler gelin,fotoğrafçı ve tabi ki kuafördür.

kuafr

Direkt karşılaştığımız durumlardan yola çıkalım mesela; saç yapımı esnasında fotoğrafçıya ayağının altından çekilmesi gereken bir “şey” muamelesi yapan kuaförler de gördüm, dış mekana geçmek için buluşma noktası olarak uğradığımız salonda “Gelmişken çekin bir iki kare canım ne olacak” diyen kuaförlerde. 🙂

Tam aksine, bizleri güleryüzle karşılayan, bakım, makyaj, saç yapımı boyunca güleryüz gösterip işe dair ayrıntılar sorarak hoş sohbet eden, gelinimizle poz veren, gerekirse bir iki saniye durup kareyi yakalamamıza yardımcı olan kuaförlerde gördüm.

 

kuar5
İşte tam bu noktada kuaför seçiminiz, hem saçınız hem de fotoğraflarınız açısından çok önemli oluyor. Fotoğrafçıyla çalışmaya alışmamış, yarı profesyonel ve (üzgünüm ama) biraz da kompleksli kuaförlerle yukarıda ilk grupta bahsettiğim anılara sahip oluyoruz, oluyorsunuz. Gerçekten profesyonel, fotoğrafçıyla çalışmaya alışmış, tecrübeli kuaförlerle ise ikinci gruptaki anılara sahip oluyoruz.

İyi ve tecrübeli bir fotoğrafçı zaten salona girdiği anda çekim alanını belirler, kuaförün işini engellemeden nerede duracağını nasıl çalışacağını bilir, “Gelmişken çekin bir iki tane” diyen kuaföre “Siz de bana gelmişken bir fön çekiverin ama ücretini de almayın” demez :), gelini strese sokabileceğini düşünmeden fotoğrafçıyı hiçe sayan ve çekimini engelleyen kuaförün davranışını hem tolere eder hem de elinden geldiğince geline yansıtmaz ve profesyonelce çekimi tamamlar. Fotoğrafçı tercihinizin önemli olmasının bir nedeni de budur. (“Düğün fotoğrafçınızı seçerken…” başlıklı yazımıza mutlaka göz atın;))

kua4
Kuaför çekimi aşamasında sorun yaşamamak için, işi kapsamındaki profesyonelliğinin yanında, fotoğrafa ve fotoğrafçının emeğine saygısı olan, bu tip çekimlerde tecrübeli kuaförleri tercih etmeli, ve mutlaka fotoğrafçınızında hazırlanma sürecinizde yanınızda olacağı konusunda kuaförünüzü önceden bilgilendirmelisiniz.

Böylece o özel güne sorunsuz, keyifli ve şahane bir başlangıç yapmış olursunuz. 😉

Sevgiler…