Düğün çekimi öncesi ilk aşamalardan biri mekan belirlemektir. Bu mekana her ne kadar çiftler karar verse de, fotoğrafçınız çekim için uygun olup olmamasıyla alakalı mutlaka öneride bulunmalıdır. Mesela; bazen mekanlar sizin için güzel ve uygun olsalar da gün içinde ayırdığınız zaman dilimi için ışık uygun olmayabilir. Bu fotoğrafçınızla birlikte mekan belirlemeniz gerektiğini gösteren ufak bir örnek.

Mekan belirlendikten sonraki adım ise ulaşım organizasyonudur. Ulaşım başta gelini ve fotoğraf ekibini rahat ettirecek şekilde planlanmalıdır. Bu planda dikkat edilmesi gereken bir kaç önemli nokta var elbette;

 


– Çekimde kaç kişilik bir ekip olacak: Fotoğrafçınızdan o gün onunla çalışacak asistan sayısını öğrenin. Ekibe sonradan dahil olacak ve sıkışıklıklara neden olabilecek akrabaları göz önünde bulundurun.


– Mekanın uzaklığı: Belirlenen mekanın uzaklığına göre hem fotoğrafçının ekipmanlarıyla hem de gelinin gelinliğiyle rahat edeceği bir ulaşım aracı belirlemeli veya birden fazla araç ayarlamalısınız.


– Senkronize şekilde mekanda olabilmek: Fotoğrafçınızın ulaşımını siz sağlamıyorsanız dikkat edilmesi gereken önemli bir noktadır. Bu işi yapanlar bilir beklemek bir düğün fotoğrafçısının doğasında vardır. 🙂 Belirli aksiliklerden dolayı 2,5 saat bekleyen bir fotoğrafçı düşünün, diğer yanda da fotoğrafçısı 20 dakika geç kalan bir çifti. Fotoğrafçının 2 saat beklediği için surat asma lüksü yoktur fakat, 20 dakika bekleyen çift tüm günün stresini fotoğrafçıdan çıkarabilir. İkisini de yaşayan bir fotoğrafçı olarak iki tarafında profesyonel davranmasının bütün olumsuz sonuçları engelleyebileceğini söyleyebilirim. Her ne kadar fotoğrafçıların tecrübelerinden dolayı sizden önce orada olacağından emin olsak da ufak gecikmeleri dert etmeyin ve bilin ki bu gibi durumlarda fotoğrafçınız sizden daha fazla endişe duyuyordur. 🙂

 


– Çekim sonrası ulaşımı tamamlamak: Ulaşımı sağlamak yalnızca fotoğrafçıyı çekim mekanına götürmek değildir. Planlandığı üzere gün sonunda dönüşünü sağlamak ve bekletmeden organize etmek de son derece önemlidir.

Yukarıda ki maddelerin hepsiyle ilgili birer anımız var. 🙂 İki saat beklediğimiz çift tarafından mekan değiştirirken 5 dakika geciktiğimiz için “azarlandığımız” da oldu, çekim sonrası minibüse bırakılarak ekipmanlarla çile çektiğimizde. Ve profesyonel birer fotoğrafçı olarak düğün günlerini olumsuz etkilememek adına çiftlerimize bunların hiç birini o an yansıtmıyoruz. Fakat neyse ki bu tip olumsuzlukları tekrar yaşamamak adına blog yazısı yazabiliyoruz. 😉

 


Çiftlerimizi ikinci bir araç bulmak zorunda bırakmamak, araç eksikliğinden kaynaklanan organizasyon aksaklıklarını engellemek ve ulaşım organizasyonu düzgün yapılmadığında ekipmanlar ve asistanlarımızla mağdur olmamak için çiftlerimizle ulaşım konusun açık bir iletişim kurduğumuzdan emin oluyoruz.

Unutmayın özenilen ve beğenilen çekimler karşılıklı keyif alınan çekimlerdir. Bu nedenle fotoğrafçınızın size ve rahatınıza gösterdiği özen karşılıklı olmalıdır.

Mutlu kalın! 🙂