Şüphesiz ki en mutlu gününüzü ölümsüzleştirecek kişinin en iyisi olmasını istersiniz ve bunun için aylar öncesinden araştırma yapmaya başladınız bile.

 

Bu arayışınızda ilk olarak kendi isteklerinizi, stilinizi, beğenilerinizi belirleyin. Listenizde ki fotoğrafçıların konsept ve tarzını bu beklentilere göre değerlendirirseniz en sağlıklı karara varırsınız.

Kişiye ait olmayan yabancı fotoğrafçılardan “alınmış” fotoğraflarla kurulmuş sitelere, onbinlerce beğenili sahte profillere aldanmayın. (Bunu anlamak için fotoğrafı alıp Google – Görseller’de aratmak gayet basit ve hızlı bir çözüm mesela. :)) Fotoğrafçının sitesini dikkatli inceleyin, sosyal ağlarına, sayfalarına yapılan  yorumlara, verdiği cevaplara göz atın. Tüm bu inceleme fotoğrafçınız hakkında size bir çok detay sunar.

Nihayet kararınızı verdiniz. 🙂  Bu aşamada çekimden önce mutlaka yüz yüze bir görüşme yapın; bu hem tanıma-samimiyet hem de detayları ayrıntılı görüşmek açısından önemlidir.

 

Karşılıklı iletişime dikkat edin. Çekime dair beklentilerinizi, isteklerinizi, hatta varsa takıntılarınızı bile paylaşın. Böylelikle örneğin titiz biriyseniz fotoğrafçınız çekimde sizi bir yerlere oturmaya zorlamayacağını bilir. 🙂

Siz bir kez evleniyorsunuz evet ama fotoğrafçınız ilk kez çekim yapmıyor. Bu nedenle önerilerine ve yönlendirmelerine kulak verin. Fotoğrafçınız çekim esnasında size veya berberinizde gelen arkadaşlarınıza, rahatlatmak ve çekimin içinde hissetmeniz için sorular sorabilir. İşte bu noktayla çekime “müdahale etmek” arasında ince bir çizgi vardır dikkatli olun.

Düğün fotoğrafçısı “şipşakçı” değil; bu işin eğitimini almış, mutlu günleri paylaşmayı seçmiş emek ve vakit harcayan kişidir. Ödemesi gereken iş yeri kirası, elektiriği, suyu, baskı masrafları, ulaşım ve yemek masrafları, bunların dışında aynı oranda kişisel-ev masrafları vardır. Öyle her çekimden sonra bir araba alamaz. 🙂 Fotoğrafçıyla yapılan pazarlık bu kalemlerden birinin, yani direkt emeğinin kendisidir.

Siz yalnızca ön görüşme ve çekim gününde bir araya gelirsiniz. Fakat o sürekli araştırmacı-gözlemci, sosyal medya uzmanı ve takipçisi, iyi bir iletişimci ve emekçidir. Çekimden sonra fotoğraflarınızı ayıklar, yedekler, düzenler, albümlerinizi tasarlar, bilgisayar başında saatlerini geçirir, baskıya gönderir, baskı aşamasını takip eder, teslim alır ve size teslim eder. Tüm bu aşamaları bilmek ücret konusunda karar verirken size yardımcı olabilir.

Sonuç olarak karşılıklı hoşgörü, samimiyet ve iletişim iyi bir çekimin altyapısıdır. Gülümseyin ve paylaşın! 🙂

Böylece, düğün gününüzde keyifli sorunsuz bir çekim ve yeni bir arkadaşa sahip olabilirsiniz.

Sevgiler… 🙂