Ara
  • limonfotograf

Gelinlik seçerken dikkat etmeniz gerekenler!
Terzi anne ve gelinlikçi teyzeye sahip tecrübeli bir düğün fotoğrafçısı olarak gelinlik seçim sürecinizle ilgili bir kaç tüyo verebileceğimi düşündüm.

Düğün hazırlık sürecinizin tartışmasız en keyifli ve kararsızlıktan ötürü bir o kadar zor olan kısmı gelinlik seçimidir.

Eminim bir çoğunuzun küçük yaşlardan beri kendinizi içinde hayal ettiğiniz bir model vardır. Fakat gelinlik mağazasının kapısından adım atıp o beyaz dünyadaki sayısız gelinlikle karşılaştığınızda bu hayal uçup gider ve tüm gelinlikler güzel gözükür. İşte tam bu noktada dikkat edeceğiniz bir kaç ipucu sizi doğru gelinliğe götürecektir.

– Gelinlik seçimi için acele etmeyin. Düğünden aylar öncesinde model araştırmasına başlamalı ve bir çok gelinlik deneyerek mutlaka üzerinizde görmelisiniz.

– Öncelikle vücut tipinizi öğrenin. Kum saati mi? Armut tipi mi? Atletik mi?… Bu kalıplardan birine girmek zorunda da değilsiniz aslında,vücudunuzu tanıyın yeter; boyunuz kısa mı, kollarınız uzun mu, omuzlarınız geniş mi, bacak boyunuzun vücudunuza oranı ne…

– Kilolu gelin adayları; A kesim modelleri tercih etmeli, fazla detaylı, dar kesim veya deniz kızı modellerden uzak durmalısınız. Göğüs altından bollaşarak inen modeller kalçaları kapatır böylece vücut görünümünüz daha dengeli olur.

– Göğüsleriniz küçükse dantel, taş gibi detayları gelinliğin göğüs kısmında kullanmalısınız; göğüsleriniz büyükse dekolteden kaçınarak kare veya V yaka modelleri tercih etmeniz daha doğru olur.

– Nihayet karar verdiniz. Bu aşamadan sonra sık sık provaya gitmelisiniz. Pek çok gelin adayı hazırlık aşamasında stresten ve koşturmadan dolayı kilo verir. Bu nedenle sık sık gideceğiniz provalar sayesinde düğün günü kötü bir sürprizle karşılaşmadan, vücudunuza tam oturan bir gelinliğe sahip olabilirsiniz.

İşin fotoğraf boyutuna değinecek olursak; çekiminiz dış mekanda gerçekleşecekse gelinliğinizin kirlenmesi kaçınılmazdır. Eğer titiz biriyseniz ve bu kirlilik sizi o gün strese sokacaksa gelinliğinizi çok ağır olmayan ve kolay toparlanabilir kırışmayan modellerden tercih etmelisiniz. Ayrıca etek uçlarında dantel detayları olan modellerin elde temizliği renk atmalarına yol açabildiğinden kuru temizlemeye göndermek durumunda kalabilirsiniz. Fakat etek uçları düz olan modeller, elde sabunlu su ile basit şekilde hızlıca temizlenebilir ve çekim sonrası rahatlıkla salona geçebilirsiniz.

Vücudunuzu tanıyarak neyi saklamanız veya neyi vurgulamanız gerektiğini bilip, ayrıntılı araştırma yapıp, sık sık provaya giderseniz hayalinizdeki gelinliğe ulaşmanız çok kolay olacaktır. Unutmayın güzel olan size yakışandır!

Hepinize kolay ve keyifli bir hazırlık süreci dilerim!


bridal, bride, dugun, dugunfotografi, gelin, gelinlik, kocaeli, kocaelidiscekim, kocaelidugun, limon, limonfotograf, wedding, weddingdress

3 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör